Bayilik

Sigortam Başladı Mı Nasıl Öğrenebilirim?

Sigortam Başladı Mı Nasıl Öğrenebilirim?

İşe giren kişiler sigorta başlangıç tarihlerini sorgulama yaparak kısa sürede öğrenebilir. Sigorta sürelerinin ödenip ödenmediği özellikle çalışanların çok merak ettiği bir durumdur. Ülkemizde çalışan insanların hakları yenilmek de ve sigortaları ödenmemektedir. İşverenler bu konuda çalışanlarla çok sorun yaşamaktadır. Bu gibi sorunların yaşanmaması için artık çalışanlar sigorta sürelerini çok daha rahat bir şekilde takip edebilirler. Bazı işverenler çalışanlar işe başladığı gün sigortalarını yaparken bazı firmalar ise bu durumu aksatmaktadır. Bu gibi durumlar da çalışanlar haklarını aramaya başlar. Resmi dairelere başvurmadan önce firmayla görüşüp bu durumu düzeltebilirsiniz. Ancak bazı firmalar bu durumu bilerek yapmaktadır. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız mutlaka şikayet dilekçesi oluşturmanız gerekir. Şikayet altında gerekli incelemeler yapıldıktan sonra kuruma para cezası kesilir. Devlet bu konuda oldukça katı kurallar koymuştur. Bu nedenle mutlaka bu gibi durumlar da hak aramak gerekir. Bunun önüne geçebilmek için sigortam başladı mı nasıl öğrenebilirim? Başlığı altında ki yazıları okumak da fayda var.

YENİ İŞ FIRSATI !!!  Yurt Dışı Franchising Firmaları 2020

Sigorta Primleri Ne zaman Görülür?

İşe giren çalışanlar sigorta sürelerinin başlayıp başlamadığını e devlet üzerinden görebilirler. Genellikle iş başlandığı gün sigorta primleriniz görülmeye başlanır. E devlet sitesine girerek size verilen şifre ile gerekli sorgulamaları yapabilirsiniz.

E-devlet ile çalışanlar çalıştıkları süre boyunca bütün primleri bu sistem üzerinden görmektedir. Geçmiş yıllarda bu durumu öğrenmek için insanlar resmi daireler giderek sıra beklerdi. Ancak son dönemler de teknolojinin de gelişmesiyle birlikte internet üzerinden her şey kolay bir şekilde görülmektedir. E devlet üzerinden sisteme giriş yapmak için PTT ye giderek şifre almanız gerekir. Bu şifre herkese özel olarak verilen bir şifredir. Bu nedenle şifrenizi hiç kimse ile paylaşmamalısınız. Şifre ile birlikte sisteme giriş yapabilirsiniz.

Sigorta Ödenmezse Ne Yapılır?

Ödenmemiş sigortası bulunan personeller bu durumu fark ettiği an kurumu şikayet etmeleri gerekir. Bu durumu sigorta müdürlüğüne şikayet edebilirsiniz. Sigorta müdürlükleri yapılan şikayetler üzerine kurumları kontrol etmeye gider. Eğer sigortasız personel varsa kuruma yüklü bir miktar da ceza kesilir. Sigortasız çalışan işçi bu durumu fark ettiği an mahkemeye başvurarak hakkını arayabilir. Mahkemeye müracaat sırasında işten ayrılma durumunuzun 5 yıl süreyi geçmemiş olması gerekir. Mahkeme sonucu açıklandıktan sonra kurum size sigortası yapılmayan günlerin ücretini ödemek zorunda kalır. Sigortam başladı mı nasıl öğrenebilirim? Konusuyla ilgili detaylı bilgileri internet üzerinden öğrenebilirsiniz.

YENİ İŞ FIRSATI !!!  Kuruyemiş Dükkanı Bayiliği Veren Firmalar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu