Girişimcilik

Mantar Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Ülkemiz bir tarım ülkesi olduğundan her türlü sebze, bitki yetiştirmeye uygundur. Mantar yetiştiriciliği son yıllarda oldukça ilgiyle karşılanan ve başarılı olunduğu taktirde de azımsanamayacak şekilde gelir sağlayan bir sektör haline gelmiştir. Özellikle organik mantarlar, sağlıklı yaşama önem veren bireyler açısından çok tercih edilmektedir. Ancak mantar yetiştiriciliği nasıl yapılır, zor mudur? Elbette ki her işin zorluğu olduğu gibi bu işte de zorluklar vardır. Fakat işin püf noktalarını bildiğiniz taktirde başarı kendiliğinden gelecektir.

Türkiye’de mantar yetiştiriciliği işi daha çok Akdeniz bölgesinde yapılsa da her bölgede üretilebilmektedir. Mantar yetiştiriciliği için her şehirde bulunan Tarım ve Orman Bakanlığı İl-İlçe Müdürlüklerinin açmış oldu mantar yetiştiriciliği kurslarına gitmek gerekmektedir. Bu kurslarda hem teorik hem de pratik, uygulamalı eğitimler verilmektedir. Ayrıca halk eğitim merkezlerinde dahi bu kurslar verilmektedir. KOSGEB bu iş için girişimcilere 50 bin TL’ye varan hibeler dahi ödemektedir. Bu sektör ciddi bir bilgi birikimi ister. Üstelik sadece teorik bilgiler yetmez. Buna ek olarak pratik bilgiler ve deneyimler de ister. Bu sebeple de verilen kursların, eğitimlerin önemi yadsınamaz. Mantar yetiştiriciliği hakkında bilginiz yoksa, daha önceden hiç şahit olmadıysanız bu eğitimler size çok şey katacaktır. Bu eğitimlerde bu işe dair tüm tüyolar verilmekte ve başarısızlık riski minimize edilmeye çalışılmaktadır. Bu işin tüm kritik noktaları dikkate alındığında ve tüm süreç titizlik ile yürütüldüğünde başarısızlık durumu pek söz konusu değildir. Bu iş ile çok kısa sürede büyük paralar kazanan girişimciler mevcuttur.

YENİ İŞ FIRSATI !!!  Oto Yıkama Bayiliği Nasıl Alınır?

Hangi Mantar Türünü Yetiştirmeliyim?

Günümüzde en çok tüketilen ve en çok karşılaştığımız mantar türü kültür mantarlarıdır. Bu sebeple de mantar yetiştiriciliği denildiğinde akla ilk gelen “kültür mantarı” olmaktadır. Eğer bu iş için hedefleriniz büyükse ve rekabet ortamında başarı sağlamak istiyorsanız öncelikle sağlam bir alt yapıya ihtiyacınız olacaktır. Bu alt yapıdan kastımız kompostlardır. Kültür mantarları bu kompostlarda yetiştirildiğinden girişimci öncelikle bir kompost sahibi olmalıdır. İstiridye mantarı yetiştiriciliği de kültür mantarı kadar olmasa da çok tercih edilmektedir. İstiridye mantarı hem daha pahalı fiyattan satılır hem de yetiştirmesi daha kolaydır. Ayrıca alt yapı masrafı da çok değildir. Bu işte yeniyseniz ve daha önceden bir tecrübeniz yoksa işe “istiridye mantarı” yetiştirerek başlayabilirsiniz. Yaklaşık 50-60 metre karelik bir alanda istiridye mantarı yetiştirebilmek için 5 bin TL yatırım yapmanız yeterli olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu