Girişimcilik

İşkur 2020 İş İlanları Başvuruları Nasıl Yapılır?

İşkur Kurumu iş ve işçi bulma görevini yerine getiren devlete ait beş kamu kuruluşudur. Her insanın ekonomik özgürlüğünü kazanabilmesi için çalışması gerekmektedir. Bir işe sahip olmak bir insanın kendine güveni ve hayatına tek başına devam ettirebilmesi için en önemli faktördür. Bu nedenle normal şartlarda iş bulamayan kişiler, veya istediği işi bulamayan kişiler iş kura başvurarak iş bulma hakkını elde edebilirler. İşkur iş ilanları başvuruları nasıl yapılır? Kamu ve özel kurumlarda iş bulabilmeniz için aracılık hizmeti Türkiye İş Kurumu tarafından yapılır. 1475 sayılı İş Kanunu maddeleri uyarınca Türkiye İş Kurumu engelli ve diğer tüm kişilere uygun işi temin etmekle görevlidir. Ayrıca kanun gereğince 50 ve daha üstü personele sahip şirketler çalıştırdıkları kişi sayısının %3 sayıda engelli çalıştırmak zorundadır. Kamu kuruluşlarında ise %4 oranında engelli çalıştırmak mecburidir. Bir şirket bu kurallara uygun şekilde personel çalıştırmıyor ise kanında belirtilmiş para cezalarını ödemek zorundadır. Bu kurallar ışığında iş kur iş bulma hizmeti yapar.

İş Kur Müracaat Nasıl Olur?

YENİ İŞ FIRSATI !!!  Evde Hediyelik Sabun Paketleme İşi

İşkur iş ilanları başvuruları nasıl yapılır? Sorusuna ilk önce iş kura kayıt yaptırılmalıdır. İş aramak amacı ile ikamet edilen adrese en yakın olan İşkur’a şahsen gidilmelidir. Şahsen yapılması gereken bu müracaatta sağlık raporu İçin yönlendirilirsiniz. Devlet hastanesinden alınan bu rapor İçin herhangi bir ücret ödemesi yapılmaz. Kurum aynı zamanda sağlık raporu yanı sıra aşağıda yazılı evrakları talep eder.

1- Nüfus cüzdanı aslı ya da onaylı örneği,

2- 4 adet fotoğraf,

3- Öğrenim belgesi,

4- Varsa kurs bitirme belgeleri.

İş Kur Müracaat Sonrası

Sağlık kurul raporu İle yukarıdaki evraklarınız işe işkur a başvurunuz tamamlandıktan sonra şartlarınıza uygun personel arayan bir firma var ise kurum sizin bilgilerinizi kuruma iletir. Kısa sürede ilgili firma yetkilileri iş arayan personel ile iletişime geçecektir. İlgili iş arayan firmanın istediği kriterlerde personel olmak yeterlidir. Türkiye’de insanların iş bulmalarını kolaylaştırmak adına kurulan işkur her ay faal şirketlerden belirli bir form doldurmalarını zorunlu kalmıştır. Böylelikle personel ihtiyaçlarını bu formlarda kuruma firmalar iletmiş olur. Ardından kurum çalışanları firma yetkililerinden istedikleri personel özelliklerinin ayrıntılarını talep eder. Böylelikle iş kur alt yapısında bir işçi arayan firma bilgi bankası oluşur. Bir kişi tüm evrakları İle iş aramak İçin iş kura başvuru yaptığında bu işçi ihtiyacı sisteminden eşleştirme yapılır. Uygun personel olma halinde ise kişi bilgileri firmaya iletilir.

YENİ İŞ FIRSATI !!!  Döner Bayiliği Veren Firmalar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu